Tatuaż handpoke – jak go wykonać, co kupić, czy boli?

Handpoke to metoda tatuowania ciała bez użycia maszynki. Wykonanie wzoru na skórze polega na ręcznym wbijaniu igły punkt po punkcie aż do utworzenia pełnego projektu. Tatuaż handpoke jest zdecydowanie mniej bolesny niż wykonany maszynką, jednak sam proces jest o wiele dłuższy. Rozwiewając wątpliwości – są równie trwałe co te wykonane maszynką.

Czego potrzebujesz do wykonywania?

Do poprawnego i, co najważniejsze, bezpiecznego wykonywania tatuaży handpoke będziesz potrzebować następujących rzeczy:

  • Igła
  • Tusz
  • Jednorazowe rękawiczki
  • Środek do dezynfekcji
  • Jednorazowa maszynka do golenia
  • Szare lub zielone mydło w płynie

Dodatkowo oprócz niezbędnych akcesoriów zalecane jest także posiadanie:

  • Kalki hektograficzna
  • Płynu do odbijania wzorów
  • Kubeczka na tusz
  • Wazelina
  • Ręcznik papierowy

Jak dobrać sprzęt

Igła do tatuażu – przede wszystkim staraj się unikać tanich, chińskich igieł. Zamiast tego postaw na renomowanych producentów wybierając np. igły dostępne w sklepie Kwadron. Rodzaj i wielkość igły będzie zależna od wybranego wzoru, przykładowo dla tatuaży typu Outline możesz spróbować wykorzystać igłę 5RL lub 5RS.

Tusz do tatuażu – podobnie jak w przypadku igieł zalecam wybranie produktów sprawdzonego producenta, np. Dynamic, VIKING lub World Famous Tattoo. Upewnij się również, że wybrany przez Ciebie pigment posiada certyfikat REACH.

Jednorazowe rękawiczki – potrzebne są do zachowania sterylności i zachowania bezpieczeńsywa całego zabiegi. W branży najczęściej używa się czarnych rękawiczek nitrylowych niepudrowanych z uwagi na ich wytrzymałość i przystępną cenę.

Jednorazowa maszynka do golenia – w tej kwestii nie ma żadnych konkretnych zaleceń. Maszynka jest używana do usuwania włosów z tatuowanego miejsca.

Kalka hektograficzna – służy do przeniesienia wybranego wzoru na skórę za pomocą płynu do przenoszenia wzorów. Najpierw odrysuj wzór na kalce, następnie nałóż cienką warstwę płynu na skórę, a potem przyłóż do niej kalkę. Dociśnij kalkę do skóry jednocześnie unikając jej przesuwania.

Wazelina i ręcznik papierowy – pomogą mi usuwać nadmiar tuszu ze skóry, jednocześnie nie usuwając odbitej kalki.

Mydło w płynie – pozwoli Ci na oczyszczenie tatuażu podczas przerwy lub po skończeniu wykonywania tatuażu.

Pamiętaj, żeby zawsze przecierać nadmiar mydła/wazeliny w stronę przeciwną od odbitej kalki, w innym wypadku możesz przypadkiem ją zmyć lub zamazać.

Zestaw do handpoke

Dobrym pomysłem jest wybranie gotowego zestawu do wykonywania tatuaży handpoke, jednak pamiętaj żeby upewnić się, że wybrany przez Ciebie zestaw posiada wszystkie niezbędne akcesoria z pominięciem tuszu.

Kwestię tuszu do tatuażu w zestawach możesz pominąć, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków nie będzie on posiadał certyfikatu REACH oraz będzie adnotacja, że tusz jest przeznaczony na sztuczną skórę. Najlepszym pomysłem jest dokupienie renomowanego tuszu osobno, nawet w sytuacji, w której jest on dołączany do zestawu.

Tatuaż handpoke - wykonanie, zestaw, ból

Jak wykonać tatuaż handpoke

Na początku przygotuj sobie zdezynfekowane stanowisko, najlepiej owinięte jednorazową folią stretch, na której położysz niezbędne przedmioty.

Załóż rękawiczki jednorazowe, postaw lub przyklej kubeczek do tuszu do stanowiska w wygodnym dla siebie miejscu (upewnij się, że go nie przewrócisz), następnie nalej do niego tusz (nie więcej niż 80-90% pojemności). Potem za pomocą jednorazowej maszynki do golenia usuń z wybranego miejsca na skórze włosy, psiknij płynem do dezynfekcji skóry, poczekać aż skóra przeschnie, nałóż płyn do odbijania kalki i przenieś wzór.

Następnie zacznij z wyczuciem wbijać igłę do tatuażu w skórę wzdłuż wybranego wzoru. Pamiętaj żeby nie wbić igły ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko – zbyt płytkie ukłucia spowodują zanikanie tuszu, a zbyt głębokie mogą prowadzić do rozlania tatuażu. Po każdorazowym wbiciu igły usłyszysz charakterystyczny dźwięk – jest on całkiem normalny.

Pamiętaj, że możesz robić przerwy podczas tatuowania, jednak zalecam wtedy zabezpieczyć niedokończony tatuaż jednorazową folią, np. spożywczą żeby uniknąć ryzyka zakażenia.

Wybór wzorów

Zazwyczaj, z uwagi na długi proces tatuowania, do handpoke wybiera się małe i proste wzory, najczęściej w stylu outline lub dotwork. Do najczęściej wybranych miejsc dla tatuażu handpoke należą: przedramię, ramię, dłoń i palce.

Jeśli nie masz pomysłu na wzór dobrym pomysłem będzie znalezienie inspiracji np. na Pintereście wpisując hasła takie jak “small tattoos” lub “handpoke tattoos”.

Czy handpoke boli?

Tak, ale jest to znacznie mniejszy ból niż gdyby tatuaż był wykonywany maszynką. Jest tak z uwagi na fakt, że cały proces przebiega bardzo powoli, więc same wkłucia są w większym odstępie czasowym od siebie niż w przypadku maszynki. Pamiętaj, że pomimo mniejszego bólu jest to wciąż inwazyjne wbijanie igły pod skórę.

Jak dbać o świeży tatuaż

Jedną z najlepszych praktyk jest zapytanie tatuatora, który wykonywał projekt o to, w jaki sposób postępować ze świeżym tatuażem. W przypadku pominięcia tej kwestii zaleca się po powrocie do domu zdjęcie folii jednorazowej, dokładne przemycie tatuażu wodą z szarym mydłem, delikatne osuszenie go ręcznikiem papierowym, a następnie nałożenie cienkiej warstwy kremu nawilżającego. Taki proces jest zalecany 2-3 razy dziennie przez pierwszy 1-2 tygodnie.

Jeśli artysta wykonujący tatuaż nałożył Ci folię second-skin to rytuał przemywania nie jest wymagany.

Kacper Baran
Kacper Baran

Prywatnie entuzjasta tatuaży, z doświadczenia programista i projektant UX. Tatuaż to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim dzieło sztuki.